Nestíham… Neviem, čo skôr… Mám toho nad hlavu…

Poslať článok známemu

POZNÁŠ TO?

Počas nákupu v supermarkete stretneš po dlhej dobe dobrého kamaráta. Kráča k Tebe so širokým úsmevom na tvári a Ty so zdesením premýšľaš, že už je neskoro sa mu nejako vyhnúť. Nie, nie je problém v tom, že ho nechceš vidieť. Iba vieš, že Ťa zasa bude volať na nejakú víkendovku s ostatnými zo starej partie – stretávajú sa aj s rodinami celkom pravidelne. Len Ty si akosi vypadol z rytmu, lebo posledných pár mesiacov proste nič nestíhaš. Vlastne je to už celkom dosť mesiacov…
Dom, deti, žena, záhrada, rodičia a svokrovci, v práci je toho stále viac….

ALEBO...

„Potrebujem s Tebou súrne hovoriť,“ osloví Ťa šéf narýchlo pri výťahu. „Idem teraz na stretnutie mimo firmu, budem späť okolo pol šiestej, tak sa potom prosím u mňa zastav.“

Šéf zmizne v útrobách jedného výťahu, Ty nastúpiš do toho druhého a premýšľaš, že ideš neskoro na meeting a že Ťa zasa čaká  dlhý  deň. Čo tam po tom, že si si naplánoval vypadnúť dnes z práce o piatej a zájsť konečne do posilky… Predsa šéfovi sa NIE nehovorí. Kariéra, je kariéra… Síce nevieš čo skôr a zanedbávaš svoje koníčky, priateľov a trochu zdravie, ale potajme dúfaš, že je to len dočasné. Veď keď získaš novú pozíciu, bude to lepšie.

A tak zatneš zuby a s pomyslením na nedokončenú prezentáciu na zajtrajšie stretnutie k novým produktom, vstupuješ na už rozbehnutý meeting, kde Ťa čakajú ďalšie úlohy. Kedy tak deň mal 48 hodín…

ALEBO...

Na konci týždňa sedíš vyčerpane v office a neprítomne hľadíš do prepchatého kalendára na ďalší týždeň. Chcel by aspoň deň voľna, ale nevyzerá to sľubne. S projektom máš toho nad hlavu, lietaš zo stretnutia na stretnutie a nemáš kedy poriadne spomaliť, sadnúť si k stolu, zamyslieť sa a dorobiť všetky rozrobené veci. A to iba preto, že ľudia okolo Teba nerobia čo by mali… A Ty medzi nimi pobehuješ, zisťuješ, urguješ, presvedčuješ ich, prosíš, vyhrážaš sa, riešiš, hasíš… Nemá to konca…

A ešte Ti dnes kolegyňa povedala, že sa vôbec neusmievaš. No kto by sa usmieval – a hlavne na ňu, keď Ti dlží projektovú analýzu už dva týždne… Frustrácia je Tvoja každodenná kamoška a tak, aby si ju nateraz zahnal, ideš sa zbaviť ďalšej úlohy zo zoznamu – vybrať si vo firemnej databáze školenia, čo by si mal tento rok absolvovať. Premýšľaš, či si fakt „zrelý“ na školenie time-managementu, či skôr na zmenu firmy a kariéry… A frustrácia Ťa v tej chvíli „oblapí“ okolo krku silnejšie – nezahnal si ju…

Našiel si sa v niektorých situáciách? Poznáš ich - viac či menej dôverne? Sú súčasťou aj Tvojho života?

Už sa Ti niekedy stalo, že si v noci nemohol zaspať, lebo si premýšľal čo všetko musíš na druhý deň spraviť? Alebo si sa naopak v noci prebudil zo zlého sna na to, že si zabudol predchádzajúci deň urobiť niečo dôležité?

Každodenný kolotoč povinností doma či v práci nás zahlcuje často natoľko, že si ani neuvedomíme, ako nám utekajú dni. A mnohí si skutočne povzdychneme, že by sme potrebovali viac času – na prácu, na rodinu, na priateľov, na koníčky, na šport, na oddych… Klameme sa, že ak by mal deň viac hodín, stihli by sme zájsť s kamošom na večeru, stihli by sme prečítať konečne nejakú knihu, či by sme konečne zašli do kina na nejaký film… Tešíme sa na dovolenku… Len vlastne nemáme kedy dohodnúť sa kam vlastne pôjdeme… No tento rok niekde musíme vypadnúť, minulý rok sme to nejako nestihli – už sme nenašli nič, čo by sa nám páčilo a bolo aj dostupné…

Tak čo? Fakt si myslíš, že by tomu pomohlo, ak by si mal viac času? Ak by mal deň viac hodín? Alebo seriózne premýšľaš nad nejakým školením time – managementu? Či nad nejakou „vymakanou“ appkou, ktorá Ti bude strážiť čas, blokovať sociálne siete, či akokoľvek inak zvyšovať Tvoju produktivitu? 

Niečo z toho isto funguje a stojí to za to vyskúšať. Niečo, ako napríklad dlhší deň, žiaľ neovplyvníme.

Keď sa však zamyslíte a vyberiete sa ktoroukoľvek cestou, zistíte po čase, že nefunguje. Lebo týmto si iba pridávame povinnosti. Snažíme sa vniesť systém tam, kde nie je. Snažíme sa ovládnuť svoj čas a zvládnuť to množstvo povinností a očakávaní.

Zabúdame však pri tom, že neriešime podstatu nášho problému, ale snažíme sa riešiť iba jeho následok. Zabúdame sa pýtať PREČO...

Keď sa budeme pýtať PREČO, máme šancu dopracovať sa až ku koreňovej príčine, k skutočnému a reálnemu dôvodu nášho neustáleho nedostatku času na seba samého, na rodinu, na priateľov, na veci, ktoré robíme radi, na pravidelné sa zamyslenie nad tým, kam vlastne smerujeme…
Koreňových príčin môže byť viac, no najčastejšie to všetko začína pri cieľoch.
Tých, ktoré máme v práci, ale aj tých, ktoré si stanovujeme sami…

PREČO PRÁVE CIELE A AKO TEDA NA NE?

Každý máme v živote nejaké ciele. Menšie, väčšie, krátkodobé aj tie dlhodobejšie. K rôznym cieľom sme v našej kultúre vedení už od malička – k dobrým výsledkom v škole, v športe, neskôr v práci… Niektoré ciele sa nám podarí naplniť, niektoré nie. Z niektorých sa tešíme, z niektorých nie. Niektoré nás inšpirujú, motivujú a prebúdzajú v nás vášeň, niektoré sú nám „proti srsti“ a snažíme sa im vyhnúť, prokrastinujeme. Asi by ste si teraz vedeli ku každej vymenovanej kategórii priradiť nejaké svoje súčasné ciele, či ciele z minulosti.

Prečo niektoré ciele fungujú a niektoré nie? Prečo nás niektoré nadchnú a iné napĺňame len s ťažkosťami? Prečo sa niekedy z naplneného cieľa nedokážeme dlho tešiť? Prečo niekedy nesplnený cieľ vyhodnocujeme ako svoje zlyhanie, a niektoré ciele a ich naplnenie akoby prehliadame? Už ste počuli o hierarchii cieľov? 

Skús si ciele predstaviť v pevnej hierarchii – máme ciele na najvyššej úrovni, na strednej a na najnižšej úrovni. A čo to znamená?

Na najnižšej úrovni sú naše veľmi konkrétne, zvyčajne veľmi krátkodobé ciele – zavolať dnes klientovi, ísť po práci nakúpiť, zaplatiť účty, urobiť s deťmi úlohy. Tieto ciele sú prostriedkom na naplnenie našich potrieb a slúžia nám na naplnenie cieľov strednej úrovne.

Na strednej úrovni môžeme mať viac vrstiev cieľov. Ak si budeme k jednotlivým cieľom klásť otázku PREČO ich robíme a nájdeme zmysluplnú odpoveď, vždy sa jedná o cieľ strednej úrovne. No ak zrazu odpoveď na otázku PREČO už nenájdeme, s najväčšou pravdepodobnosťou máme pred sebou cieľ najvyššej úrovne.

Cieľ na najvyššej úrovni nemá žiadny ďalší účel. Je účelom sám o sebe. Je to akýsi kompas, ktorý dáva zmysel a smer všetkým cieľom, ktoré sú pod ním. Cieľ najvyššej úrovne nazývame aj VÍZIOU či POSLANÍM.

Napríklad – pohľad na ciele pri písaní mojej knihy:

NAJVYŠŠÍ CIEĽ = ZMYSEL, VÍZIA = ŽIVOTNÉ NAPLNENIE

Úspešní ľudia majú svoje ciele nižšej a strednej úrovne napojené na svoj najvyšší cieľ – neplytvajú časom na podciele, ktoré ich nevedú k hlavnému zmyslu.

Je veľa ľudí, ktorí si vedia zadefinovať svoj zmysel, svoj najvyšší životný cieľ. Nedokážu však následne nájsť ciele nižšej a strednej úrovne, ktoré by ich k tomu najvyššiemu cieľu doviedli – nedokážu si urobiť plán, ako sa k ich najvyššiemu cieľu dopracovať. Žijú v tzv. pozitívnom sne. Vedia si predstaviť, čo by chceli dosiahnuť, nevedia však, ako na to. 

Z krátkodobého hľadiska môže byť pozitívne snívanie prospešné – napríklad do momentu, kým nájdeme ciele strednej a nižšej úrovne prepájajúce nás k tomu cieľu najvyššiemu. Pokiaľ  však v stave pozitívneho snívania zostávame dlhodobo, prichádza z nenaplneného, vysnívaného cieľa sklamanie a v tesnom závese s ním aj frustrácia z vlastnej neschopnosti, či zlyhania.

Často stáva, že ľudia majú množstvo cieľov strednej úrovne, sú však rôznorodé a nijako sa na vyšší cieľ neprepájajú. Alebo majú viac hierarchických štruktúr cieľov, ktoré spolu nedokážu zladiť. Zvyčajne máme hierarchiu v práci a v rodine, no mnohí k tomu dopĺňajú iné hierarchie – v oblasti vzdelávania, koníčkov, vzťahov. Ak sú hierarchie navzájom prepojené je to skvelé, samozrejme, horšie je to naopak. Sme tak totiž zavalení rôznorodými cieľmi, ktorým prikladáme rovnakú dôležitosť, a to nutne vedie k tomu, že zrazu máme na nižšej a strednej úrovni neskutočne veľa cieľov a postupne strácame fokus. A to je často dôvod toho, PREČO NESTÍHAME, NEVIEME ČO SKÔR, MÁME TOHO NAD HLAVU, NIE SME SPOKOJNÍ a FRUSTRÁCIA NÁS OBERÁ O SPÁNOK A RADOSŤ Z TOHO ČO ROBÍME… Priveľa drobných cieľov, ktoré vlastne nikam nevedú. Alebo ktoré iba riešia naše každodenné „prevádzkové“ potreby.

A koľko cieľov máš aktuálne v tejto chvíli TY?

Stiahni si pod článkom FreeTEMPLATE s úlohami a ďalšou inšpiráciou, vezmi pero a pokús sa spísať si všetky ciele, ktoré dnes riešiš. A potom si ich skús zoradiť podľa dôležitosti.

PRAVIDLO WARRENA BUFFETTA – 5/251

V roku 2022 bol 92-ročný Warren Buffett piatym najväčším miliardárom na svete s čistým imaním 102 miliárd dolárov. Buffett, známy tiež ako „Prorok z Omahy“, je jedným z najväčších a najúspešnejších investorov všetkých čias  a súčasne je rešpektovaný a obdivovaný pre svoje obchodné znalosti a brilantnú múdrosť.

Mike Flint bol 10 rokov osobným pilotom Warrena Buffetta. Jedného dňa požiadal Flint Buffetta o životnú radu ako si nájsť čas na všetko, čo chce vo svojom živote urobiť. Buffett  mu však neposkytol radu priamo, ale požiadal Flinta aby prešiel jednoduchým cvičením o troch krokoch.

Stiahni  si   Free TEMPLATE  pod  článkom a dozvieš sa ČO a PREČO poradil Warren Buffett svojmu pilotovi.

Každý z našich cieľov je isto dôležitý, no každý z nich nám berie čas, energiu a priestor, ktoré by sme mohli venovať tomu najdôležitejšiemu. A tak sa často točíme v kruhu namiesto toho, aby sme konali. Trávime čas so sekundárnymi prioritami a vôbec si pri tom neuvedomujeme, že nás rozptyľujú. Máme rozpracovaných „milión“ vecí, namiesto toho, aby sme najdôležitejšie z nich dokončili. 

Eliminujte svoje sekundárne ciele a sústreďte sa na to dôležité. Dokončite jednu úlohu, naplňte jeden cieľ a potom sa vrhnite na ďalší. 

Ciele nižšej a strednej úrovne by nás mali postupne krok po kroku doviesť k tomu cieľu najvyššiemu. Najvyšší cieľ by mal byť pre nás vždy najdôležitejší, k nemu by sme mali na našej ceste vzhliadať, práve tento cieľ by sme mali mať neustále na očiach. A prečo?

Hovorí sa, že bližšia košeľa ako kabát. A my často nezmyselne túto taktiku uplatňujeme aj pri cieľoch. Stanovíme si vyšší cieľ, naplánujeme k nemu  cestu a chceme po tej naplánovanej ceste kráčať za každú cenu. Upneme na sa jeden nižší cieľ a aj napriek tomu, že sa časom presvedčíme, že nefunguje, nie sme schopní sa ho vzdať, opustiť ho a nahradiť ho iným. Proste nie sme schopní zosadnúť z mŕtveho koňa. Keď sa však pozriete na túto jednoduchú paralelu, určite mi dáte za pravdu, že pešo zájdete ďalej ako na zdochnutom koni.

Máte na svojom zozname priveľa cieľov? Alebo máte veľa cieľov pri ktorých neviete identifikovať PREČO ich vlastne máte?  Skúste sa pozrieť na ich dôležitosť a následne tie najmenej dôležité proste vyškrtnúť. Neriešiť ich. Stane sa niečo, ak ich nebudete riešiť? Predpokladám, že sa Vám len vytvorí priestor na riešenie tých dôležitejších…..

A to je presne to, čo by sme mali s nefungujúcimi  nižšími či strednými cieľmi robiť. Pokiaľ sme neúspešní pri napĺňaní cieľov nižšej úrovne, je potrebné ich opustiť čo najrýchlejšie, nahradiť ich novými – hľadať proste k vyššiemu cieľu inú cestu. A neúspešný nižší cieľ ďalej neriešiť – brať ho iba ako pokus, niečo sa z neho naučiť.  Vzdať ciele nižšej úrovne je niekedy priam nutné preto, aby sme sa posunuli ďalej.

Cieľ nižšej úrovne teda môžete bez výčitiek svedomia vzdať, ak ho viete nahradiť iným cieľom – cieľom, ktorý viete ľahšie uskutočniť a ktorý Vás priblíži k Vášmu vyššiemu cieľu, k Vašej vízii či poslaniu. 

Tak ako sú na tom dnes Tvoje ciele a ich HIERARCHIA? Koľko máš dnes cieľov? Koľko si ich napočítal? A ako sú Tvoje ciele navzájom prepojené? Tvoria nejakú hierarchiu? Nadväzujú na seba a spájajú sa v nejakom zmysluplnom vyššom cieli? Ako pristupovať k svojim cieľom na strednej úrovni? A čo ten cieľ najvyšší? 

Tvoje ciele a ich hierarchia...

Stiahni si pod článkom FreeTEMPLATE a pokús sa zakresliť svoje ciele do konkrétnej hierarchie – získaš tak kompletný pohľad a hlavne nadhľad na to, čo je pre Teba skutočne dôležité. 

Vo FreeTEMPLATE nájdeš nielen samotnú úlohu, ale aj ďalšie dovysvetlenie, inšpirácie a obrázky. Zakresľovanie Ti tak vďaka nim pôjde ľahšie. 

...inšpirácia na záver...

PODOBENSTVO O MURÁROCH

Raz sa opýtali troch murárov:2

„Čo to robíte?“

Prvý odpovedal: „Dávam na seba tehly.“

Druhý odpovedal.: „Staviam kostol.“

Tretí odpovedal.: „Staviam dom pre nášho Pána.“

Prvý murár mal zamestnanie. Druhý mal povolanie. A tretí mal poslanie. 

S  ktorým z troch murárov sa stotožňuješ Ty? Čím je pre Teba Tvoja práca? Je to Tvoj najnižší, stredný, či najvyšší cieľ?

Ak berieme svoju prácu ako životnú nevyhnutnosť, niečo ako dýchanie či spánok, tak máme zamestnanie. Povolanie máme vtedy, ak svoju prácu berieme ako odrazový mostík k inej práci.  A práca je našim POSLANÍM, ak je pre nás najdôležitejšou v živote, vnímame, že to čo robíme, má pre svet dôležitý význam. A aj vďaka tomu SME ŠŤASTNÝM ČLOVEKOM. 😊

AKO SI NA TOM TY SO SVOJIMI CIEĽMI PRÁVE TERAZ?

Ak máš konkrétne ciele, v nasledujúcich blogoch sa na ne môžeme spolu pozrieť podrobnejšie. Ak ciele nemáš, nevadí. Lebo ešte raz pre pripomenutie – Tvoje ciele by mali byť napojené na Tvoju životnú víziu, filozofiu, poslanie. Len vtedy sú zmysluplné, len vtedy Ti ich dosahovanie bude robiť trvalú radosť, len vtedy pri nich vydržíš, len vtedy ich budeš napĺňať s vášňou.

Ak však na tom trváš a chcel by si nejaký cieľ na úvod mať definovaný, môžeš svoj cieľ nájsť veľmi rýchlo – cez otázky.

No otázky majú rôzne podoby…. A tak bližšie O OTÁZKACH už v nasledujúcom blogu 😊

"Nie poznanie, ale učenie sa, nie vlastnenie, ale získavanie, nie byť v cieli, ale prichádzať na podstatu veci - to je to, čo dáva najväčší pôžitok."

Carl Friedrich Gauß, nemecký astronóm, matematik a fyzik (1777-1855)

FreeTEMPLATE
kompletný článok o CIEĽOCH a ICH HIERARCHII, úlohy a inšpirácia

Zdroje článku a použitá literatúra:

  • 1. CLEAR, J.: Warren Buffett´s „2List“Strategy: How to Maximize Your Focus and Master Your Priorities, https://jamesclear.com/buffett-focus,
  • 2. DUCKWORTH, A. Húževnatosť: O úspechu rozhodne váš grit sila vytrvalosti a vášne, Bratislava: Porta Libri 2017, ISBN 9788081561009, 224 s.
  •  

    Hela ROJKOVIČOVÁ

    LIFE | BUSINESS CAREER | Coach & Mentor

    Expert v projektovom a procesnom riadení, krízovom a change manažmente, osobnej a firemnej transformácii, vo firemnej kultúre, ale predovšetkým v osobnom rozvoji a vzdelávaní. Žena s vášňou pomáhať ľuďom rásť, pracovať s ich talentami, nachádzať a napĺňať ich poslanie, sny, zlepšovať veci okolo seba, život a jeho kvalitu.

    Žena, ktorá verí….

    Hela je autorkou kníh 11 PRINCÍPOV a JEDINEČNÉ JA. Inšpiruje ľudí žiť slobodne, s radosťou a naplno každý deň bez ohľadu na to, kde sa dnes nachádzajú. Učí ich ako prakticky využívať poznatky o ľudskom správaní a konaní vo vzťahu k sebe samému, ale aj iným ľuďom tak, aby si mohli naplniť svoje súkromné a pracovné sny a ciele. Učí tiež budúcich, nových aj dlhoročných manažérov využívať ich vlastný, tímový a firemný potenciál a dosiahnuť vďaka tomu nielen ich kariérne ambície.

    A ak chceš vedieť kedy vyjde ďalší článok, nemusíš striehnuť na stránke, stačí ak mi necháš svoju e-mailovú adresu a každý nový článok Ti dorazí do mailu ihneď po jeho zverejnení.

    Daj mi vedieť ako sa Ti páčil tento článok
    [Celkovo: 0 Priemer: 0]

    Poslať článok známemu

    Vložiť komentár


    The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.