Simon Sinek – Start with why

Poslať článok známemu

“Čítam si pre potešenie a to je okamih, kedy sa učím najviac”, povedala kanadská spisovateľka Margaret Atwoodová.

Som na tom rovnako – veľa som sa naučila z kníh, veľa z nich som overovala v praxi. A k niektorým sa rada vraciam – vždy v nich objavím nové súvislosti, alebo ich zrazu vidím z iného uhla pohľadu. A tak sa chcem deliť s Vami o to, čo ma inšpirovalo najviac.

Jedným z dôležitých autorov môjho života a kariéry je Simon Sinek, nekonečný optimista, ktorý si za svoje PREČO stanovil inšpirovať ľudí, aby každý z nás mohol meniť svet k lepšiemu.

Napriek mnohým poznatkom o víziách a ich dôležitosti som o tej svojej ŽIVOTNEJ VÍZII začala prvýkrát uvažovať až po prečítaní jeho knihy ZAČNITE s PREČO.Sinek v nej ako príklady uvádza osobnosti a firmy, ktoré ovplyvnili svet, ktoré najprv riešili svoje PREČO veci robia, na to naväzovali AKO to robia a až nakoniec vysvetľovali ČO vlastne robia. Sinek tento model nazval Zlatý kruh.

Osobnosti a firmy, ktoré majú formulované PREČO sú prirodzenými lídrami. Ľudia ich nasledujú lebo chcú, PREČO im dáva zmysel, stotožňujú sa s ním, sú na to hrdí.
Za PREČO sa pritom nepovažujú peniaze alebo zisk, to sú len výsledky. Mnohí môžete namietať, že v prvom rade robíte veci, aby ste zarobili peniaze. Peniaze sú ale iba nositeľom nejakej hodnoty. Čo je dôvod, že ich chcete? Za akú hodnotu ich vymeníte? Slobodu? Cestovanie? PREČO ide hlbšie k pochopeniu čo nás motivuje, inšpiruje, čo je našou vášňou. Je to účel, príčina, viera, ktorá poháňa firmy, našu kariéru či náš život.A teraz racionálne – prečo PREČO funguje lepšie ako ČO? Lebo PREČO sa orientuje na limbický systém nášho mozgu, ktorý koordinuje naše správanie a rozhodovanie a je tiež zodpovedný za naše emócie a pocity ako je napríklad dôvera, či lojalita. Ak svoje PREČO pomenujete slovami – racionálne, ale nebudete ho schopný vnímať emocionálne – srdcom, nebudete mu veriť, nebudú mu veriť ani ľudia okolo Vás – zamestnanci, klienti. Lebo ľudia zabudnú čo im poviete, zabudnú čo ste pre nich spravili, no nikdy nezabudnú ako sa s Vami cítili.

Objavte svoje PREČO a to nielen v knihe ZAČNITE S PREČO, ale aj praktickým sprievodcom NÁJDITE svoje PREČO.

Objavovať svoje PREČO môžete už dnes – objednajte si knihu od Simona Sineka…

AUDIOLIBRIX

...ako audioknihu...

Začněte s proč

MARTINUS

...ako papierovú klasiku...

Hela ROJKOVIČOVÁ

LIFE | BUSINESS CAREER | Coach & Mentor

Expert v projektovom a procesnom riadení, krízovom a change manažmente, osobnej a firemnej transformácii, vo firemnej kultúre, ale predovšetkým v osobnom rozvoji a vzdelávaní. Žena s vášňou pomáhať ľuďom rásť, pracovať s ich talentami, nachádzať a napĺňať ich poslanie, sny, zlepšovať veci okolo seba, život a jeho kvalitu.

Žena, ktorá verí….

Hela je autorkou kníh 11 PRINCÍPOV a JEDINEČNÉ JA. Inšpiruje ľudí žiť slobodne, s radosťou a naplno každý deň bez ohľadu na to, kde sa dnes nachádzajú. Učí ich ako prakticky využívať poznatky o ľudskom správaní a konaní vo vzťahu k sebe samému, ale aj iným ľuďom tak, aby si mohli naplniť svoje súkromné a pracovné sny a ciele. Učí tiež budúcich, nových aj dlhoročných manažérov využívať ich vlastný, tímový a firemný potenciál a dosiahnuť vďaka tomu nielen ich kariérne ambície.

Daj mi vedieť ako sa Ti páčil tento článok
[Celkovo: 0 Priemer: 0]

Poslať článok známemu

Vložiť komentár


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.